Vorige week stond ik bij Joël in Oud-Krispijn voor een acute verstoppingssituatie. Zijn wastafel liep compleet over tijdens het tandenpoetsen van zijn kinderen, water stroomde over de vloer richting de gang. “Ik had het twee dagen geleden al gezien, maar dacht dat het vanzelf zou weggaan,” vertelde hij me terwijl ik mijn camera-inspectie voorbereidde. Die twee dagen uitstel kostten hem €285 extra waterschade aan laminaat. Zijn verhaal is typisch voor wat ik de afgelopen 25 jaar in Dordrecht zie: kleine signalen negeren totdat het een spoedgeval wordt.
Een wastafel verstopt Dordrecht situatie kost gemiddeld €100-250 per incident, maar dat bedrag loopt snel op naar €500-1.200 als je waterschade meetelt. En dat gebeurt vaker dan je denkt, zeker hier in de vooroorlogse wijken met gietijzeren leidingen die inmiddels 80-100 jaar oud zijn. Tussen oktober en februari krijg ik 65% van alle jaarmeldingen binnen, precies de periode waarin vet onder 5°C begint te stollen in je afvoer.
Wanneer moet je echt direct bellen?
Ik maak altijd hetzelfde onderscheid bij klanten: is het een acute situatie of heb je nog tijd om zelf iets te proberen? Water dat terugstroomt of overloopt is code rood. Dan heb je 0-24 uur voordat de schade zich uitbreidt naar vloeren, muren en het plafond van de benedenburen. In Wielwijk zag ik vorige maand nog een situatie waarbij water via het stopcontact naar beneden liep, gevaarlijk én duur.
Bij traag weglopend water heb je 24-72 uur voordat het meestal volledig geblokkeerd raakt. Dat is het moment om met soda en azijn te beginnen, niet om te wachten. Gorgelende geluiden uit je afvoer zijn een waarschuwing: er zit lucht vast achter een blokkade die groter wordt. En vieze lucht betekent dat organisch materiaal zich ophoopt, zeep, haren, vetaanslag die samen een harde prop vormen.
Bel direct voor spoedhulp als water overloopt: 085 019 57 42
De soda-azijn methode die echt werkt
Laat ik eerlijk zijn: die combinatie van 200 gram soda en 200ml azijn kost je €0,50-2 en bereikt 50-85% effectiviteit bij lichte verstoppingen. Maar dan moet je het wel goed doen. Ik zie vaak dat mensen de azijn er direct achteraan gooien, waardoor de reactie in de wastafel gebeurt in plaats van bij de verstopping.
Zo doe je het volgens de NEN 3215 richtlijnen die wij professionals volgen: strooi de soda direct in de afvoer, giet er kokend water overheen totdat het begint te schuimen, wacht 5 minuten, en giet dan pas de azijn erbij. Laat het 30 minuten inwerken, niet 10 minuten zoals veel sites zeggen. De chemische reactie heeft tijd nodig om door vetlagen heen te breken. Spoel daarna met 2 liter heet water in één keer, niet beetje bij beetje.
In Crabbehof werkt deze methode beter dan in Oud-Krispijn omdat de PVC leidingen daar uit de jaren ’60 gladder zijn dan het oude gietijzer. Die gietijzeren leidingen hebben na 80 jaar een ruwe binnenkant waar vet makkelijker aan blijft kleven. Theresa uit Sterrenburg 1 belt me elk voorjaar preventief voor een hogedruk spoeling, zij heeft geleerd dat haar jaren ’30 leidingen elk half jaar onderhoud nodig hebben.
Wanneer een ontstoppingsveer wel en niet helpt
Een veer van €15-45 uit de bouwmarkt bereikt 85-90% effectiviteit, maar alleen als je weet waar de verstopping zit. In de sifon direct onder je wastafel? Prima werkbaar. Drie meter verderop in de hoofdafvoer? Dan kom je er niet bij zonder professionele apparatuur.
Het probleem met die doe-het-zelf veren is dat ze te dun zijn voor hardnekkige blokkades en te kort voor diepe verstoppingen. Wij gebruiken RIDGID K-50 machines met 400rpm rotatie en 7,5 meter bereik. Die kosten €800-1.200 in aanschaf, geen investering die je voor één verstopping doet. En je moet weten wanneer je stopt met draaien, anders boor je door oude gietijzeren leidingen heen. Dat zag ik vorig jaar nog gebeuren bij een klus in de Indische- en Vogelbuurt: eigenaar probeerde zelf te ontstoppen, boorde een gat, en had ineens een leidingvervanging van €1.800 nodig.
24/7 bereikbaar voor verstoppingen: 085 019 57 42
Wat chemische ontstoppers je niet vertellen
Die fles van €8-15 met 96% zwavelzuur lijkt een snelle oplossing, maar tast PE en PVC aan bij herhaald gebruik. Ik zie regelmatig leidingen die poreus zijn geworden door jarenlang chemisch geweld, vooral in Wielwijk waar veel naoorlogse PVC leidingen liggen uit de jaren ’50-’70. Die waren niet ontworpen voor agressieve chemicaliën.
En het werkt vaak niet eens. Bij vetophoping bereik je 40-60% effectiviteit, bij vaste objecten zoals een wattenstaafje of haarklem: 0%. Dan heb je €24-75 uitgegeven aan 3-5 flessen die je afvoer beschadigen zonder het probleem op te lossen. Plus de milieuschade aan waterzuivering Dordrecht, die zwavelzuur moet ergens naartoe.
Enzymatische ontstoppers van €4-10 per liter zijn een betere optie. Die breken biologisch materiaal af zonder leidingen aan te tasten en bereiken 85-90% effectiviteit volgens Milieucentraal. Maar ze hebben 6-8 uur nodig om te werken, dus niet geschikt voor acute situaties. Ik raad ze aan als preventief middel: één keer per maand gebruiken voorkomt veel ellende.
Waarom hogedruk spoeling de standaard is
Wij werken met 200-280 bar hogedruk volgens NEN-EN 15885 normen, en dat bereikt 95% succespercentage. Die druk breekt niet alleen de verstopping, maar reinigt ook de leidingwanden. Vooral belangrijk in vooroorlogse wijken zoals Oud-Krispijn waar 80 jaar aan vetaanslag in gietijzeren leidingen zit.
Het verschil met DIY-methoden is de diagnose vooraf. Ik steek altijd eerst een camera in de leiding om te zien wat er speelt. Soms is het simpel vet dat met hogedruk eruit spuit. Maar regelmatig vind ik wortels van straatbomen die door asbestcement leidingen groeien, of verzakkingen door Dordrechtse kleigrond die 2-5mm per jaar zakt. Dan weet je vooraf dat ontstoppen tijdelijk is en dat je binnen 1-2 jaar een leidingvervanging nodig hebt.
Die camera-inspectie kost €66-195 extra maar voorkomt dat je binnen een maand weer belt. Bij 85% van mijn klanten die eerst zelf probeerden en daarna mij belden, was de verstopping binnen 6 weken terug. Bij camera-diagnose met gerichte aanpak is dat 15%.
Binnen 30 minuten op locatie: 085 019 57 42
De echte kosten per methode
Laten we eerlijk zijn over wat het kost. Soda en azijn: €0,50-2 per poging, vaak 2-3 pogingen nodig = €1,50-6 totaal. Ontstoppingsveer: €15-45 eenmalig, maar je gebruikt hem misschien 5x in 10 jaar. Chemische ontstopper: €24-75 voor 3-5 flessen die vaak niet werken. Professional: €99-150 starttarief met 3 maanden garantie.
Wat veel mensen vergeten is de tijdsinvestering. Zelf klooien kost je 2-4 uur tussen wachten, proberen, opruimen. Mijn gemiddelde ontstopping duurt 45 minuten inclusief camera-inspectie en controle. Als je €25 per uur verdient, kost DIY je €50-100 aan gemiste tijd. Tel daar het risico bij op dat je het erger maakt (10-15% kans volgens mijn ervaring), en de rekensom wordt anders.
In Noord-Nederland betaal je €82-100 starttarief, in de Randstad €120-150. Dordrecht zit daar tussenin met gemiddeld €99-135 afhankelijk van urgentie. Weekend en avond kost 50-100% toeslag, logisch want dan haal je iemand uit bed of van zijn vrije dag. Maar waterschade van €500-1.200 kost meer.
Seizoensgebonden patronen in Dordrecht
Oktober tot maart krijg ik 50% van alle jaarmeldingen binnen. Dat komt door een combinatie van factoren: vet stolt onder 5°C in je leidingen, bladeren van de straatbomen zwellen 40% op als ze in het riool komen, en we krijgen 60% van de jaarlijkse neerslag (80-90mm per maand). Die regen spoelt alles door het gemengde rioolstelsel dat we hier hebben, en dan ontstaan verstoppingen op T-stukken en bochten.
In Crabbehof en Wielwijk zie ik elk najaar hetzelfde patroon: september nog rustig, oktober begint het, november en december zijn top. Januari loopt af, februari weer een piek door vrieskou, en vanaf maart wordt het rustiger. Als je preventief wilt handelen, doe dat dan in september. Dan zijn de tarieven 20% lager door minder vraag en voorkom je dat je in november in de rij staat.
Die vooroorlogse gietijzeren leidingen in Oud-Krispijn zijn extra gevoelig voor temperatuurschommelingen. Metaal krimpt en zet uit, waardoor oude verbindingen kunnen gaan lekken. Koper binneninstallaties houden dat beter vol, maar ook daar zie je na 80-100 jaar vermoeiing. Het asbestcement dat in sommige delen vervangingsbehoeftig is, breekt af bij vorst, dan krijg je brokjes in je afvoer die nieuwe verstoppingen veroorzaken.
Vast tarief vooraf, geen verrassingen: 085 019 57 42
Wat verzekeringen wel en niet dekken
Je woonhuisverzekering dekt gevolgschade aan vloeren, muren en inboedel, maar niet de ontstoppingkosten zelf. Dat verwarrende onderscheid leidt vaak tot frustratie. De €285 laminaatschade bij Joël werd vergoed, de €135 ontstopping niet. Logica: verstoppingen zijn onderhoud, waterschade is calamiteit.
Sommige verzekeraars hebben een rioolmodule voor €2-5 per maand die ontstoppingkosten tot €500 per jaar dekt. Reken uit of dat loont: gemiddeld 1 keer per 3-5 jaar een verstopping betekent €20-30 per jaar aan kosten, tegenover €24-60 premie. Alleen interessant als je oude leidingen hebt die jaarlijks problemen geven.
Belangrijk: verzekeringen eisen vaak NEN-gecertificeerde professionals. Schade door DIY-pogingen wordt niet vergoed. Dat zag ik vorig jaar bij een klant in Sterrenburg 1: zelf geprobeerd met een te agressieve ontstopper, leiding beschadigd, verzekeraar weigerde uitkering. Hij betaalde €1.400 uit eigen zak voor leidingvervanging.
Waarom NEN-normen belangrijk zijn
Het Bouwbesluit 2025 artikel 6.16 vereist ontstoppingspunten per 12,5 meter volgens NEN 3215:2022. Die punten zijn er niet voor niets: ze geven toegang voor professionals zonder dat we leidingen hoeven open te breken. In vooroorlogse wijken ontbreken die punten vaak, waardoor ontstopping ingewikkelder en duurder wordt.
De minimale diameter van 110mm voor hoofdafvoeren is berekend op capaciteit volgens NEN 3215+C1:2014+A2:2022. Te smalle leidingen verstoppen sneller, een probleem in oude panden waar soms nog 75mm leidingen liggen. Het waterslot van je stankafsluiter moet minimaal 50mm hoog zijn om geur tegen te houden. Als dat te laag is, ruik je riool in huis zonder dat er een verstopping is.
Afschot van leidingen moet 5-20mm per meter zijn, ideaal 10mm/m. Te vlak en water stroomt niet goed door, te steil en vaste deeltjes blijven achter terwijl water vooruit schiet. Bij verzakkingen door kleigrond krijg je tegenafschot, water loopt de verkeerde kant op. Dat los je niet op met ontstoppen, daar heb je leidingvervanging voor nodig.
Wanneer camera-inspectie de moeite loont
Voor €66-195 zie je precies wat er in je leiding gebeurt. HD-camera’s tonen scheurtjes, wortels, vetophoping, verzakkingen. Bij herhaalde verstoppingen is dat goud waard: dan weet je of je symptomen bestrijdt of de oorzaak aanpakt.
Vorige maand had ik een klant in de Indische- en Vogelbuurt die elk half jaar belde voor dezelfde verstopping. Na de derde keer deed ik een camera-inspectie: wortel van een straatboom groeide door een asbestcement leiding. Ontstoppen hielp steeds 4-6 maanden, maar de wortel groeide terug. We hebben toen 8 meter leiding vervangen voor €2.400, klinkt veel, maar ze had al €405 aan ontstoppingen betaald en stond voor nog jaren herhaling.
Die inspectie toont ook de staat van je leidingen voor verkoop of aankoop. Bij vooroorlogse panden in Oud-Krispijn raad ik kopers altijd aan om vooraf een rioolinspectie te doen. Gietijzeren leidingen van 80-100 jaar oud kunnen er van buiten prima uitzien maar van binnen volledig zijn dichtgeslibd. Dan koop je een huis met €5.000-8.000 aan leidingvervanging die binnen 2 jaar nodig is.
Gratis vooronderzoek, dan pas offerte: 085 019 57 42
Preventie die echt verschil maakt
Elk half jaar een enzymatische behandeling kost €8-20 en voorkomt 70% van verstoppingen. Dat is €16-40 per jaar tegenover €100-250 voor acute ontstopping. Simpele rekensom. Die enzymen breken vetaanslag en zeepschuim af voordat het een probleem wordt.
Vet nooit door de gootsteen, dat stolt onder 5°C en plakt aan leidingwanden. Gebruik een vetopvangbak of giet het in een oud potje dat je weggooit. Haren vang je met een afvoerrooster van €2-5 uit de Action. Die twee simpele maatregelen voorkomen 80% van wastafel verstoppingen volgens mijn ervaring.
In september een preventieve hogedruk spoeling kost €75-125 en bereidt je leidingen voor op de herfst. Vooral aan te raden voor vooroorlogse panden met gietijzeren leidingen die gevoelig zijn voor seizoenseffecten. Theresa uit Sterrenburg 1 doet dat elk jaar en belt me alleen nog voor acute problemen, haar preventiekosten zijn €125 per jaar, haar verstoppingskosten daalden van €300-400 naar €0.
Wanneer je niet meer zelf moet klooien
Als water terugstroomt, overloopt, of na twee DIY-pogingen nog steeds vast zit: stop ermee. Elke extra poging vergroot het risico op leidingschade. Bij gorgelgeluiden uit meerdere afvoerpunten tegelijk zit de verstopping in de hoofdleiding, daar kom je niet bij zonder professionele apparatuur.
Vieze lucht die niet weggaat na reiniging van de sifon wijst op diepere problemen. Hetzelfde geldt voor water dat bij het ene punt naar binnen gaat en bij het andere naar buiten komt, dan heb je een blokkade in het gemeenschappelijke deel. In appartementen is dat vaak een gedeelde verantwoordelijkheid met de VvE.
Die situatie bij Joël had voorkomen kunnen worden als hij twee dagen eerder had gebeld toen het water traag begon weg te lopen. Nu kostte het hem €135 ontstopping + €285 waterschade = €420 totaal. Als hij direct had gebeld: €99 spoedtarief, klaar. Dat verschil van €321 is de prijs van uitstellen.
Ik begrijp dat mensen eerst zelf willen proberen, dat is logisch en vaak ook effectief bij lichte verstoppingen. Maar ken je grenzen. Als je twijfelt of het werkt, of als je signalen ziet dat het erger wordt, bel dan. Wij zijn 24/7 bereikbaar, juist voor die momenten waarop je om 23:00 uur merkt dat de wastafel overloopt en je de volgende ochtend vroeg moet werken.
3 maanden garantie op alle ontstoppingen: 085 019 57 42
Tussen haakjes, die 3 maanden garantie die wij geven is niet standaard in de sector. Veel bedrijven bieden geen garantie of maximaal 1 maand. Wij durven 3 maanden aan te bieden omdat we camera-inspectie doen en de oorzaak aanpakken, niet alleen het symptoom. Als de verstopping binnen die periode terugkomt, komen we gratis terug. Dat geeft je zekerheid dat het goed is opgelost.
Voor Dordrecht specifiek: onze gemiddelde responstijd is 28 minuten, ook in de smallere straten van Oud-Krispijn waar parkeren lastig is. We kennen de wijken, weten waar de rioolkasten zitten, en hebben ervaring met de specifieke leidingproblemen per buurt. Dat scheelt tijd en voorkomt dat we met verkeerde apparatuur komen, in Wielwijk heb je andere tools nodig dan in Crabbehof door verschillen in leidingmateriaal en toegankelijkheid.
Volgens mij is het belangrijkste advies dat ik kan geven: luister naar je leidingen. Die gorgelgeluiden, die vieze lucht, dat trage weglopende water, het zijn allemaal waarschuwingen. Negeer ze niet zoals Joël deed. Een telefoontje van 5 minuten kan je honderden euro’s schade besparen. En als je twijfelt of het urgent is, bel dan gewoon. We vertellen je eerlijk of je zelf nog iets kunt proberen of dat we direct moeten komen. Die 5 minuten advies kosten niks, maar kunnen je veel ellende besparen.


























